דף הבית >> כליזמרים לאירועים
 

כליזמרים לאירועים


להקת כליזמרים מייצגת מסורת יהודית עתיקת יומין של המקבילה היהודית למוסיקת נשמה של השחורים בארה"ב, ומסוגלת להרים את מצב הרוח לחוגגים בבר מצוות וחתונות למשל. הכליזמרים מופיעים כבודדים או בלהקות שיכולות למנות גם מעל עשרה נגנים והם מנגנים במגוון כלים. הרכבי הכליזמרים מזוהים בעיקר עם מנגינות אקורדיון אבל כלים רבים אחרים נמצאים בשימוש ובהם כינור קלרניט חצוצרה חליל ועוד. הרכבים כאלה יתאימו בעיקר לאירועים שמיועדים ליוצאי מזרח אירופה או דוברי אידיש מבוגרים וצעירים, כלומר לסוג מסוים מאוד של ציבור ולכן יש לשקול מראש האם הזמנת הרכב כליזמרים לאירוע שלכם תנעים את זמנם של האורחים. אירוע מתאים להזמנת הרכב כזה עשוי להיות למשל פסטיבל מספרי סיפורים באידיש.
 

כיצד נבחר הרכב כליזמרים


מדי שנה נערך בצפת פסטיבל הכליזמרים ובו מופיעים מיטב הנגנים. כדי להכיר את הנפשות הפועלות בתחום כדאי לבדוק מי מופיע בצפת ולאורך כל השנה ואם התקציב מאפשר לנו – ללכת על הטובים ביותר. לעתים נעדיף שההרכב ינגן במשך כל הערב ולעתים רק מבחר קטעים מצומצם. את כל הפרטים הטכניים יש לסכם מראש כדי שתהיה התאמת ציפיות ונימנע מעוגמת נפש מיותרת. כליזמרים מתאימים מאוד גם באירועים משפחתיים ברוח מסורתית, ולא רק לאשכנזים אלא גם ליוצאי ארצות הבלקן. יש גם הרכבי כלייזמרים שמתמחים בניגונים בסגנון ג'אז.
 

בחירת הרפרטואר המתאים


הרכב כליזמרים אמור לדעת לבצע את כל הנעימות המוכרות מהמסורת היהודית במזרח אירופה ובראשן כמובן מארש החתונה החסידי המפורסם, שכמעט כל ישראלי מכיר מכלי התקשורת הפופולריים. לאירוע הנבחר חשוב להתאים רפרטואר שישביע את רצונכם ולסכם עליו מראש עם חברי ההרכב תוך גמישות מסוימת לבקשות הקהל. כדי למנוע אי נעימות כדאי לבקש הוכחות מצולמות שמעידות על ביצועים טובים של הקטעים המבוקשים. איש אינו מעוניין לפגוש להקה חובבנית אחרי ששילם ממיטב כספו עבור הזמנת ההרכב לאירוע שלו. במידה שההדגמות אינן משביעות את רצונכם – אל תהססו לוותר על שירותיו של ההרכב הזה ומומלץ לחפש הרכב כליזמרים אחר לאירוע שלכם.